2018-09-24 08:35

Ar įmanoma šiandieniniame pasaulyje, kupiname neapykantos, melo, karų, netikrumo ir vienadienių blizgučių būti šventam? Ar vienas žmogus gali mūsų gyvenimą padaryti geresnį? Kaip būti laimingam, kai tiek daug dezinformacijos, įvairiausių sričių žinovų, mokovų, astrologų, gyvenimo trenerių ir ekspertų ?  Šiais ir kitais klausimais, neduodančiais ramybės XXI a. žmogui, prasidėjo tradicinis renginys ,,Atverkim duris Kristui“, skirtas šventojo Jono Pauliaus II garbei mūsų gimnazijoje. Svarbu, kad renginys tradicinis, kad kasmet kviečiami į bendruomenę ir mokiniai, ir jų tėvai, ir mokytojai kartu mąstyti apie šventumą, Dievą, laimę, laiką, prasmę, kurią kartais mokykliniame gyvenime užgožia beprotiškas tempas, daugiaaukštės formulės, ilgiausi  rašiniai, taisyklės, standartai, reikalavimai ir kt.

Ši šventė – tai ne tik gausybė svečių, sveikinimų, gražiausių giesmių, eilių, literatūrinių kompozicijų, išsipuošusių mokinių, bet pirmiausia netradicinės pamokos, kviečiančios kiekvieną mokinį, ir pirmoką, ir dvyliktoką, jų tėvus ir mokytojus ,,sugrįžti prie Dievo, dažnai taip menkai tikimo ir garbinamo“ (Jonas Paulius II). Todėl paskutinė spalio diena Kauno Jono Pauliaus II gimnazijoje ypatinga, nes skirta pokalbiui su Dievu, o pamokas veda nepaprasti žmonės. Nepaprasti,  nes būti kunigu, vienuoliu, misionieriumi gali ne visi: tam reikia ne tik pašaukimo tarnystei, bet ir dvasinės stiprybės, ištvermės, MEILĖS kiekvienam sutiktajam gyvenimo greitkely. Itin svarbu, kad kiekvienas mokinys turėjo progą išgirsti įvairiausių pasakojimų, liudijimų, patirčių ne iš mokytojų, o iš ypatingų žmonių: vyskupų, kunigų, vienuolių, misionierių, klierikų lūpų. Ar patiko mokiniams? Ar suvirpino jautriausias jų širdučių stygas? Ar sužadino troškimą mąstyti apie Dievo vietą mūsų gyvenime? Be abejonės.

Daugelio mokinių atminty išliks JE Kauno arkivyskupo emerito Sigito Tamkevičiaus  SJ tiesus žvilgsnis, ori laikysena, stipri asmenybė, reikšminga veikla, prisiminimai, visa apimančios įžvalgos apie tautos praeitį, ateitį, dabartinį pasaulį ir kt. JE arkivyskupas  apgailestavo, kad ,,dauguma šiandieninio jaunimo skęsta visokios rūšies pigiuose gundymuose ir, tik išgyvenę savo gyvenimo beprasmiškumą, grįžta prie Dievo“. Abejingųjų nepaliko JE arkivyskupo pasakojimai apie kovą už tikėjimo ir tautos laisvę. JE mokiniams priminė, kad ,,laisvės rūmas nestatomas ant smėlio, kad laisvė ne dovanojama, o iškovojama“, kad viskas prasideda nuo mažų dalykų.

Kaune gyvenantis charizmatiškasis ispanas, dvasininkas Petras Pich, beje, puikiai kalbantis lietuviškai, mokinius kvietė kritiškai įvertinti pernelyg didelį individualizmo ir lyderystės skatinimą, nes, jo nuomone, tokios vertybės nėra tikros: jos nėra tiesus kelias į nuoširdų bendravimą  ir draugystę. Kunigas apgailestavo, kad ,,šiandieninis jaunimas tapęs ,,fotošopo“ karta, vertinančia tik išorinį grožį, daiktus, rūbus, pramogas“ ir kt.

Ne mažiau įsimintina ir  kunigo Aldono Gudaičio SJ pamoka – jauki, šilta, miela, nes kunigo ištartas žodis, rodos, buvo dovana kiekvienam: ir mažam, ir dideliam. Kunigas kalbėjo apie meilę, supratimą, atgailą, viltį, skausmą, netektį, atleidimo būtinybę. Dvasininkas priminė, kad artėjant Šv. Kalėdoms yra pavojus Dievą nuasmeninti, nes prieššventinis šurmulys, blizgesys, skubėjimas užgožia Jėzaus gimtadienį, todėl svarbu nepasimesti tarp dovanų, kalėdinių mugių ir nuolaidų.

Tai tik trumputė kelių įsimintinų pamokų apžvalga. O kur dar įdomūs pokalbiai per pertraukas, filmai, giesmės, konkursai, žaidimai... Pamokos pralėkė kaip  akimirka mąstant apie  tikėjimą, sąžinę, kilnumą, dorą, gyvenimo prasmę, Bažnyčios autoritetą, pašaukimą, savanorystę, šeimą, Dievo vietą pasaulyje ir kt.

Šventę vainikavo iškilmingai atnešta Šventojo Jono Pauliaus II relikvija, kuria Kauno JE arkivyskupas Lionginas Virbalas SJ palaimino gimnazijos bendruomenę, kad ją lydėtų šventojo palaima ir globa.

Taigi, ar įmanoma šiandieniniame pasaulyje būti šventam? Šventojo Jono Pauliaus II pavyzdys rodo, kad taip. Įmanoma. Netgi privaloma, ,,nes kiekvienam žmogui patikėta užduotis būti savo gyvenimo architektu“ (Jonas Paulius II). Anot vieno poeto, būti šventam – tai ne tik pačiam nesusipurvinti, bet kaip tik būti purvinose žmonijos aikštėse ir tas aikštes paversti švariom. Tad  išeidami iš savo mažyčių namelių į didįjį gyvenimo greitkelį neišvykime be Dievo.

Aurelija Pielikienė,  Kauno  Jono Pauliaus II gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja

Plačiau>>